DREJT PËRFUNDIMIT, SISTEMI I PLOTË I QËNDRËS MUZEORE “NDRE MJEDA”  .

E nisur disa kohe me pare, me shume veshtiresi,  kujtdo mund ti duket e e pamundur qe punimet ne shtepine e poetit mjeda po shkojkne drejt fundit. Fale nje projekti te komunisionit europian, por edhe programit per zhvillimit te shtetit te Austrise dhe Komunes bushat, brenda pak ditesh do te jete e perfunduar teresisht shtepia e poetit te madh Ndre Mjeda, ne kukel te komunes se bushatit. Drejtori I Qendres Muzeore Ndre Mjeda, Dom Nik Ukgjini, ne nje interviste per mediat, eshte shprehur se kjo shtepi do te perfundoje brenda pak ditesh dhe do te jete gati ne daten 1 gusht .
Megjithate, kompleksi  ne Kukel, po pergatitet per aktivitetin e radhes Diteet e Mjedes I cili vjen ne edicionin e katert te tij .
Këto punime shtojnë mundësinë për turizmin që ka kjo zonë në vecanti dhe vendi në përgjithësi dhe janë pjesë e konceptit të zhvillimit nën-rajonal sipas zonave, i cili synon që ta bëjë Shqipërinë më tërheqëse jo vetëm për pushuesit vendas, por edhe për turistët e huaj.

[iframe width=”560″ height=”315″ src=”//www.youtube.com/embed/MDnhWZVQBgQ” frameborder=”0″ allowfullscreen ]
Artikulli paraprakQËLLOHET ME ARMË ZJARRI DITËN E BAJRAMIT ( Video )
Artikulli tjetërGRUEMIRË, FERMERËT BRAKTISIN DUHANIN