Roja bregdetare e Greqisë tha të dielën, më 8 maj, se ka shpëtuar 106 emigrantë duke përfshirë shumë fëmijë nga një varkë e cila ishte gjysmë e mbytur në detin Egje.

Në një deklaratë të rojës bregdetare greke u tha se emigrantët u gjetën në orët e vona të natës të së shtunës, më 7 maj, pranë ishullit juglindor të Kos, një distancë e shkurtër nga bregu turk. Grupi i migrantëve ishte i përbërë nga kombësi të ndryshme, të cilat nuk u zbuluan, përfshinte 14 gra dhe 20 fëmijë. Autoritetet greke thanë se që të gjithë personat që ishin në këtë varkë u shpëtuan duke shtuar se asnjë migrant tjetër nuk konsiderohet i zhdukur.

Greqia prej vitesh është duke u përballur me një valë migrantësh që përmes ujërave të Turqisë tentojnë te futën në territorin grek.

Artikulli paraprakZELENSKY: JA CILI ËSHTË QËLLIMI KRYESOR I UKRAINËS ?
Artikulli tjetërHIQET TARIFA E SHËRBIMIT 10 EURO PËR FLUTURIMET…