Vetëm brenda një dite në Kosovë shpërndarë 3 mijë e 991 doza të vaksinës kundër COVID-19. Mësohet se që prej fillimit të procesit të vaksinimit e deri tani janë dhënë 1.640.380 doza të vaksinës.

Ndërkohë, 770 mijë e 941 qytetarë janë vaksinuar dhe me dozën e dytë antiCOVID-19.

Këto informacione bëhen të ditura nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK).

Dy ditë më parë ka filluar edhe vaksinimi me dozën përforcuese dhe dozën e tretë antiCOVID-19.

Artikulli paraprakSTUDIMI: DY DOZA TË PAMJAFTUESHME PËR TË PARANDALUAR INFEKTIMIN ME OMICRON
Artikulli tjetërBËHUNI GATI PËR FURTUNË, QARQET QË RREZIKOJNË TË PËRMBYTEN