Vijon alarmi për rrjedhjen e gazit në tubacionet nëndetëse të Nord Stream 1 dhe 2, tubacionet që transportojnë gaz nga Rusia e që kalon përmes Evropës, mund të jetë rezultat i një sulmi terrorist. Dy tubacionet nuk janë aktualisht në përdorim, i pari me një vendim të qeverisë së Moskës si reagim ndaj sanksioneve perëndimore, i dyti i bllokuar nga ai gjerman në përgjigje të pushtimit të Ukrainës.

Autoritetet daneze dhe suedeze po hetojnë përmasat e rrjedhjeve dhe po hetojnë shkaqet, por të dyja e kanë quajtur hipotezën e një aksidenti “shumë të pamundur”.

“Është shumë herët për të nxjerrë ndonjë përfundim, por jemi përballur me një situatë të jashtëzakonshme, rrjedhjet e gazit janë në tre vende dhe është e vështirë të imagjinohet se është aksidentale”, tha kryeministrja daneze Mette Fredricksen.

Në Gjermani, e përditshmja e Berlinit Tagesspiegel citoi burime qeveritare se tubat ishin “sulmuar”. Megjithatë, nuk do të kishte asnjë rrezik për sigurinë ose shëndetin e banorëve të ishujve të afërt danezë të Bornholm dhe Christiansø, as nuk do të ketë pasoja për furnizimin me energji të Danimarkës dhe Gjermanisë, të dy tubacionet nuk janë aktualisht në funksion.

Dy shpërthime u regjistruan të hënën në Bornholm, pranë seksionit Nord Stream ku janë regjistruar humbjet, nga observatorët sizmologjikë në Suedi dhe Danimarkë, i pari gjatë natës, i dyti rreth orës 19:00 seksione shpërthimesh.

Mykhailo Podolyak, një nga këshilltarët kryesorë të Volodymyr Zelensky, akuzoi gjithashtu Kremlinin, duke shkruar në Tëitter se të dhanat flasin “për një sulm terrorist i planifikuar nga Rusia dhe një akt agresioni kundër Bashkimit Evropian”.

Sipas Podolyak, “Rusia dëshiron të destabilizojë situatën në Evropë dhe të shkaktojë panik para dimrit”.