Pasaportat e para ruse që do t’u lëshohen banorëve të zonave të kontrollit të Rusisë të Ukrainës në rajonin Kherson dhe Zaporizhzhya janë dorëzuar, kanë thënë zyrtarët e instaluar në Moskë. Njëzet e pesë persona në rajonin Kherson kishin marrë pasaporta ruse, njoftoi agjencia e lajmeve Interfax, duke cituar shërbimin për shtyp të “administratës ushtarako-civile” të rajonit të instaluar nga Moska.

“Sot, pasaportat e para u lëshuan në Kherson për njerëzit që ishin të parët që aplikuan për nënshtetësinë ruse,” tha një zyrtar i shërbimit të shtypit, duke shtuar se kjo përkon me Ditën e Rusisë, e cila shënohet më 12 qershor.

Një anëtar i “administratës civile-ushtarake” të rajonit Zaporizhzhya të Ukrainës, të mbështetur nga Moska, Vladimir Rogov i tha agjencisë shtetërore të lajmeve RIA Novosti se një numër i paspecifikuar i banorëve vendas morën gjithashtu pasaporta ruse në një ceremoni në Melitopol.

“Për ne, kjo është një ngjarje e rëndësishme dhe historike. Hapi tjetër në rrugën e kthimit tonë në shtëpi në Rusi,” tha ai.

Presidenti rus Vladimir Putin më herët nënshkroi një dekret që thjeshton aplikimet për nënshtetësinë ruse për banorët e rajoneve Zaporizhzhia dhe Kherson të Ukrainës.

Artikulli paraprakULQIN, GAZETARËT SHQIPTARË FITOJNË TURNEUN E FUTBOLLIT NË RËRË
Artikulli tjetërJA SA USHTARË KA HUMBUR USHTRIA UKRAINASE DERI MË TANI