Presidenti Ilir Meta është shprehur se vendimet e marra sot në samitin e NATO-s, e bëjnë Aleancën më të bashkuar dhe më të mbrojtur.
Me anë të një postimi në Facebook, kreu i shtetit i ka uruar mirëseardhjen në Aleancë vendeve nordike Suedisë dhe Finlandës.

“Vendimet e sotme historike të samitit të NATO-s në Madrid, e bëjnë Aleancën tonë më të bashkuar, më të afërt, dhe të mbrojtur për t’u kundërpërgjigjur më shumë se ajo që është ajo që na kanosen!

Vendeve mike, Suedisë e Finlandës, u urojmë mirëseardhjen në Aleancën që mbron sovranitetin, lirinë dhe demokracinë nga çdokush që synon t’i minojë ato.

Ne jemi NATO! Sëbashku qëndrojmë më të fortë!, ka shkruar Meta.