Policia kufitare ka ndërmarrë një aksion për verifikimin për mjetet lundruese. Operacioni është shtrirë nga Velipoja në Ksamil ku janë bllokuar 32 mjete.

Me qëllim përandalimin e indcidenteve për pushuesit, janë sekuestruar 16 Jet Ski, 6 gomone, 8 skafe dhe 2 mjete lundruese turistike. 3 mjete lundurese janë bllokuar në Velipojë, 9 mjete në Durrës dhe Shengjin dhe 20 mjete lundurese nga Ksamili në Vlorë.

Krahas bllokimit pronaërët e këyure mjeteve janë ndëshkuar edhe me gjobë.

Artikulli paraprakNGA RAPORTET ME MELONIN, TE KUJTIMET E KOMUNIZMIT, RAMA: PRISNIN NJË PËRBINDËSH FASHIST
Artikulli tjetërSIGURIA NË PLAZHE, MINISTRI BALLA THIRRJE PËRDORUESVE TË MJETEVE LUNDRUESE