TURISTËT E HUAJ PARAPËLQEJNË GATIMET TRADICIONALE SHQIPTARE
Piku I sezonit veror ka rritur fluksin e punes dhe te numrit te klienteles neper lokalet e Shkodres. Qytetaret shkodrane duket se jane te prirur per te kaluar momente pushimi dhe  relaxi ne baret dhe resotrantet e qytetit.

Por jo vetem! Emigrantet te cilet kthehen ne atdhe per pushime dhe sidomos turistet e huaj jane disa nga frekuentuesit e shumte te lokaleve ne qytetin e  Shkodres. Besnik Rexha, kryekamarieri I njerit prej lokaleve ne qender te Shkodres, tregoi per star + se gjate sezonit veror frekuentimi Piazza Parkut, ka tendence rritje.Frekuentimi I lokaleve gjate sezonit veror  eshte pothuajsr I njejte si ne bar ashtu edhe ne restorant. Pjatat me te kerkuara jane ato me ushqime qe I perkasin stines edhe vendit si sallatat, por ka edhe preferenca te tjera te peshkut, te mishit. E ndersa nuk mungojne edhe kerkesat  klienteve per pjata te vecanta, turistet e huaj kryesisht preferojne me shume pjatat tradicionale shqiptare. Duke pare frekuentimin e lokaleve cdo dite ne rritje, qyteti I Shkodres, pervec panorames se mrekullueshme qe te dhuron, duket se sherbimi ne bare dhe  restorante eshte nivelet e larta.

[iframe width=”300″ height=”300″ src=”//www.youtube.com/embed/7rr2ap7PVMI?feature=player_detailpage” frameborder=”0″ allowfullscreen ]
Artikulli paraprakBESNIK DULI TRAJNERI I RI I ADËS
Artikulli tjetërS’DIHET PËRFAQËSIMI I KOSOVËS NË OKB