SHBA ka hequr testin e COVID-19 për udhëtimet. Administrata e Biden-it hoqi kërkesën për udhëtimet ndërkombëtare, duke i dhënë fund një prej masave të fundit të qeverisë të krijuar për të frenuar përhapjen e koronavirusit.

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve njoftuan të Premten se vendimi do të aplikohej që mëngjesin e së dielës. Ndër të tjera Agjencia shëndetësore tha se do të vazhdojë të monitorojë gjendjen e pandemisë dhe do të rivlerësojë nevojën për një rikthim të testimit nëse situata ndryshon.

“Ky hap është i mundur për shkak të përparimit që kemi bërë në luftën tonë kundër COVID-19,” tha sekretari amerikan i Shëndetësisë Xavier Becerra.

Linjat ajrore dhe grupet e turizmit kanë bërë presion mbi administratën për muaj të tërë për të eliminuar kërkesën e testimit, duke thënë se kjo i dekurajon njerëzit të rezervojnë udhëtime ndërkombëtare sepse ata mund të bllokohen jashtë shtetit nëse infektohen me virusin gjatë udhëtimit të tyre.

Artikulli paraprakPEKINI TESTON MILIONA BANORË PAS SHPËRTHIMIT TË RI TË COVID-19
Artikulli tjetërSHTËPIA E BARDHË: PUTIN KA ‘ARMATOSUR’ USHQIMIN, DO BËJMË GJITHÇKA TË NXJERRIM DRITHËRAT NGA UKRAINA