Ambasada amerikane është rihapur në Kiev, tre muaj pasi u mbyll dhjetë ditë para fillimit të pushtimit rus, raporton BBC.

“Populli ukrainas, me ndihmën tonë të sigurisë, e ka mbrojtur atdheun e tij përballë pushtimit të pandërgjegjshëm të Rusisë dhe, si rezultat, Yjet dhe Shiritat po fluturojnë përsëri mbi Ambasadë”, tha Sekretari i Shtetit Anthony Blinken, në një deklaratë të mërkurën.

Muajin e kaluar, Shtetet e Bashkuara u zotuan të rivendosin praninë e tyre diplomatike në Ukrainë, pas një vizite në vend nga Sekretari Blinken, ku ai u takua me Presidentin Zelensky.

Ai pason lëvizje të ngjashme për të rihapur ambasadat nga MB dhe aleatët e tjerë evropianë, me ambasadoren britanike Melinda Simmons që kthehet në fund të prillit.

Artikulli paraprakZELENSKY PROPOZON VAZHDIMIN E GJENDJES USHTARAKE DHE MOBILIZIMIT NË UKRAINË
Artikulli tjetërPRESIDENTI/ ALIBEAJ THËRRET MBLEDHJEN E GRUPIT, JA MESAZHI DËRGUAR DEPUTETËVE