Presidenti amerikan, Joe Biden ka reaguar mbi gjendjen e krijuar si pasojë e uraganit Ida, i pesti më i madh në historinë e SHBA-së.

Biden tha se gjithsej 11 persona deri më tani janë raportuar të vdekur në Neë York dhe Neë Jersey.

“Dua të shpreh falënderimet e mia të përzemërta për të gjithë personat që u përgjigjen dhe të gjithë ata që punojnë gjatë natës për të shpëtuar jetë dhe për të rimarrë fuqinë”, tha ai.

Biden shtoi se Agjencia Federale e Menaxhimit të Emergjencave është në terren dhe e gatshme të ofrojë çdo ndihmë në dispozicion.

“Mesazhi im për të gjithë të prekurit është se ne jemi të gjithë bashkë në këtë. Kombi është këtu për të ndihmuar”, shtoi presidenti.

Uragani i Kategorisë 4 arriti në Luiziana të dielën, duke përmbytur disa lagje. Rreth një milion njerëz janë ende pa energji elektrike në bregun e Gjirit dhe ndërprerjet e stacioneve të benzinës po rriten në dy qytetet më të mëdha të Luizianës.