Odeta Smajlaj u shpall sot mbasdreke Miss Bjeshka 2014 ne Qafen e Bordolecit, te Malesise se Madhe.
Spektakli I organizuar prej vitesh nga komuna e Kelmendit, kesaj here kishte edhe ndihmen financiare te Fondit Shqiptar te Zhvillimit.Ne mes publikut te shumte ishin te pranishem edhe deputete te Kuvendit te Shqiperise dhe politikane te tjere nga Qarku I Shkdores e me gjere.

Vajzat ishin te veshura me kostume popullore, ku binin ne sy ngjyrat katakteristike e kuqja dhe e zeza, si dhe bizhuterite e shumta taradicionale.Ky spektaklet qe organizohet prrej shume vitesh ne kete zone, ka per qellim ruajtjen e traditave kombetare.Pjesmarreset ishin nga te gjitha trevat e malesise, perfshi edhe trojet shqiptare jashte kufijve shteterore, si Plava, Gucia etj.Ne perfundim, juria e konkursit, ne perberje te te ciles ishte edhe kryetari I Keshillit te Qarkut, Maxhid Cungu, shpalli me te miren e Logut te Bjeshkeve, Odeta Smajlaj.

 

 

 

Artikulli paraprakTRAFIKU I RËNDUAR, KRYEFJALA E SEZONIT
Artikulli tjetërGARA PËR MË TË BUKURIT E ADRIATIKUT