Një shpërthim me bombë ka ndodhur në gjykatën e Athinës. Ngjarja ka ndodhur në orët e para të mëngjesit të së premtes.

Policia helene tha se shpërthimi ndodhi pas paralajmërimit të telefonatave në zyrat e një gazete të përditshme dhe uebsajtit të lajmeve. Nuk është ende e qartë nëse sulmi është terrorist. Nga shpërthimi nuk raportohet për persona të lënduar, por ka dëme të konsiderueshme materiale.

Zëdhënësi i policisë Theodoros Chronopoulos tha se një roje e sigurisë së gjykatës njoftoi se kishte parë dy burra, që dyshohet se janë autorët që kishin lënë një qese jashtë hyrjes së gjykatës