MEDIAT SERBE, I KTHEJNË SYTË NGA NACIONALIZMI.E përditshmja më e madhe serbe, “Blic”, numrin e sotëm të gazetës e hap me titullin ironik “Shqipëria e Madhe: punimet në vazhdim”. 

Mediat kosovare e komentojnë këtë titull të Blic si një rrëshqitje të nacionalizmit në fushën mediatike, ku mediat serbë pas ndeshjes mes Serbisë dhe Shqipërisë kanë dalë nga petuk europian dhe nxorën gjuhën e viteve 1990 dhe kohës së Sllobodan Millosheviçit.Kjo fushatë urrejtje ndaj shqiptarëve po vazhdon ende, bile edhe në ato media që deri të marten, ditën kur Serbia u përball me Shqipërinë, thirreshin në vlera evropiane.Kjo është vazhdimësi e “dronit” me shqiponjë dykrenore dhe hartën e Shqipërisë Etnike, ku u mundua që t’i tregohet Europës se shqiptarët e kishin planifikuar një provokim të tillë.Në këtë artikull të Blic flasin historianët nga Serbia, Greqia, Mali i Zi dhe Maqedonia, po këta historianë që në librat e tyre kanë ndjellë urrejtje dhe thirrje për vrasjen e shfarosjen e shqiptarëve në Ballkan.

 

Artikulli paraprakDRKK, NË KISHËN E PLLANËS
Artikulli tjetër11 VJETORI I LUMTURIMIT TË NËNË TEREZËS