Shërbimi Meteorologjik Ushtarak parashikon që sot vendi ynë do të vijojë të jetë nën ndikimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike si pasojë e masave ajrore të thata dhe relativisht të ngrohta me origjinë jugperëndimore (afrimi gradual i Anticiklonit Afrikan).

Moti parashikohet i kthjellët në pjesën më të madhe të territorit si dhe vranësira të pakta deri mesatare kalimtare kryesisht në mesditë dhe pasdite dhe të larta transparente.

Era do të fryjë me drejtim juglindje – veriperëndim me shpejtësi mesatare 1-5m/sek, ndërsa përgjatë vijës bregdetare e lugina era fiton shpejtësi 6-8m/sek, duke bërë që valëzimi në dete të jetë i forcës 1-2 ballë.

Temperaturat parashikohen:

në zonat malore 6 deri 21°C

në zonat e ulëta 5 deri 24°C

në zonat bregdetare 8 deri 23°C

Artikulli paraprakNJË DITË E SHKËLQYER NË DASHURI, NË PUNË PËRVESHNI MËNGËT… ÇFARË THONË YJET PËR JU SOT
Artikulli tjetër“JA PSE E DONTE BAJRONI KËTË VEND”, DAILY MAIL: SHKONI SHPEJT NË SHQIPËRI, VENDI I MIKPRITJES SË ËMBËL DHE AUTENTIKE