Situata mes Izraelit dhe Libanit po tensionohet gjithnjë e më tej, kjo për shkak të hakmarrjes që do të bëjë ushtria izraelite kundrejt militantëve të Hezbollahut. Sulmet më të fundit i morën jetën dy personave, ndërsa sulmet kanë shkaktuar zjarre të mëdha në pjesën jugore të Libanit.

Media shtetërore, me grupin e armatosur të Hezbollahut të mbështetur nga Irani, njoftoi vdekjen e një luftëtari. Hezbollahu, një aleat i Hamasit, ka shkëmbyer zjarr pothuajse çdo ditë me forcat izraelite në tetë muajt që nga fillimi i luftës në Gaza, i shkaktuar nga sulmi i grupit militant palestinez më 7 tetor. Përleshjet vdekjeprurëse janë intensifikuar javët e fundit, duke shkaktuar zjarre të shumta në të dy anët e kufirit Izrael-Liban.

Agjencia Kombëtare e Lajmeve të Libanit tha se “një dron izraelit kreu sulm ajror me dy raketa të drejtuara, duke synuar zona të banuara.

Artikulli paraprakBERISHA: TIMS DHE E-GATE U INSTALUAN NGA SHBA DHE GARANTUAN LIBERALIZIMIN E VIZAVE
Artikulli tjetërVELIPOJE,ASGJESOHEN 24 759 BIME NARKOTIKE