Zona veriperëndimore e Sirisë tashmë po përballet me një gjendje të tmerrshme pas goditjes fatale të tërmetet që vranë më shumë se 50 mijë veta. Fëmijët u gjetën duke vdekur dhe të tjerët janë gjymtuar pas një sërë vonesash nga komuniteti ndërkombëtar për të ndihmuar zonën e fundit të opozitës. Ekipi i Sky Neës ka vizituar zonën dy herë, së fundmi ka kaluar edhe 48 orë të tjera brenda zonës së kontrolluar nga rebelët, ku një grup militant islamik kontrollon vendin e goditur më keq nga tërmetet dhe pasgoditjet e shumta gjatë javëve të fundit. Ata thonë se gjetëm një numër të madh foshnjash të lindura para kohe nga nëna që u përfshinë nga tërmetet dhe të porsalindur të cilët tani thjesht janë duke u kapur pas jetës me pak ndihmë dhe pajisje të rralla e të vjetruara.

“Ne pamë gjithashtu fëmijë që janë të mbijetuarit e vetëm në familjet e tyre, por të mbetur me lëndime katastrofike dhe të tjerë me lëndime që të ndryshojnë jetën, e ardhmja e tyre nuk do të jetë më kurrë e njëjtë. Tashmë ka qytete dhe fshatra të tëra që jetojnë në tenda ose tek të afërmit. Dhe më shqetësuesja, ka një zemërim dhe dëshpërim në rritje kolektive të drejtuar kundër komunitetit ndërkombëtar – veçanërisht Kombeve të Bashkuara – të cilët ata besojnë se vonuan në dhënien e ndihmës”, thonë ekipet e shpëtimit. Ndërsa ekipet e ndihmës dhe shpëtimit nga e gjithë bota shkuan në Turqi menjëherë pas tërmetit, në Siri ata u lanë të kujdesen për veten e tyre. U deshën më shumë se katër ditë që fluksi i parë i ndihmës së OKB-së të arrinte në Sirinë veriperëndimore. Ishte tepër vonë për shumë njerëz dhe këto autokolona të vogla nuk sollën me vete asnjë nga pajisjet e ngritjes së rëndë apo ekspertët e shpëtimit që mund të kishin sjellë një ndryshim për ata që ende ishin të bllokuar nën rrënoja. Ne pamë një copëz të vogël të një djali të quajtur Arsalan – që do të thotë “luan” në arabisht – duke luftuar me çdo frymë që merr për të qëndruar gjallë. Tre vjeçari ishte i vetmi nga familja e tij që i mbijetoi tërmetit të madh me magnitudë 7.8 që goditi rajonin më 6 shkurt. Grupi i mbrojtjes civile i quajtur “Helmetat e Bardha” luftoi për ta liruar atë dhe familjen e tij për tre ditë.

Një nga një ata tërhoqën familjen, nënën e tij, motrën e tij gjashtëvjeçare dhe vëllanë e tij shtatëvjeçar. Të gjithë kishin humbur nën rrënoja. Pastaj Helmetat e Bardha panë trupin e një burri, ishte Sulejmani, babai i tij. Ai ishte i përkulur përpara sikur të kishte përdorur trupin e tij për të mbrojtur djalin e tij të vogël kundër forcës së tërmetit dhe rrënojave që i mbuluan. Vullnetarët e nxorën ngadalë trupin e tij të pajetë. Ky ishte akti i fundit i guximshëm i një babai që u përpoq dëshpërimisht t’i jepte djalit të tij të vogël shanset më të mira për të mbijetuar dhe sakrifikoi jetën e tij për ta bërë këtë. Ekipi i Helmetave të Bardha mund të shihte nën trupin e Sulejmanit, krahun e një fëmije që dilte nga “varri” gri dhe i gurtë. Ndërsa gërvishtnin rrënojat dhe e tërhoqën butësisht vogëlushin të lirë, fëmija hapi sytë, qerpikët e tij të mbuluar nga pluhuri, ndërsa ai u kalua përgjatë zinxhirit njerëzor të shpëtimtarëve. Ishte një mrekulli që dikush nga familja kishte mbijetuar pas gati dy ditësh të varrosjes nën shkëmbinjtë dhe gurët e shtëpisë së tyre, në kushte dimri pa ushqim, ujë apo pajisje të specializuara për të ndihmuar në gjetjen dhe nxjerrjen e tyre. Djali i vogël po shfaqte instinktet e mëdha të mbijetesës përtej viteve të tij. Mjekët në spitalin Aquabat në kufirin turk kanë punuar që atëherë për ta shpëtuar atë me pak pajisje të specializuara dhe pa njësinë e duhur të kujdesit intensiv. As skanerin e tyre CT. Djali i vogël ka bërë edhe një operacion stomaku dhe zorrët e tij janë në vështirësi për të punuar. Plagët e tij masive në këmbë janë në rrezik të vazhdueshëm për t’u infektuar nga septicemia. Mjeku është padyshim i prekur nga shpirti i djalit për të jetuar dhe se si ai tashmë ka sfiduar shanset për të arritur deri këtu. “Logjikisht ai nuk duhet të kishte mbijetuar”, i tha ai ekipit të Sky Neës.

“Por kur e shoh videon (e shpëtimit të tij), ai mbijetoi…kjo është jashtë logjikës së mjekësisë”.

Ky djalë i vogël dhe vëllezërit e motrat e tij kanë lindur të gjithë në një luftë që duket se nuk ka fund. Ata kanë lindur në varfëri, në një enklavë të mbushur me më shumë se katër milionë njerëz që kanë ikur nga luftimet, bombardimet dhe granatimet nga lideri sirian Bashar al Assad. Ata nuk kanë njohur asnjë jetë tjetër përveçse jetën nën hijen e luftës – dhe tani një fatkeqësi natyrore ka zhdukur të gjithë familjen përveç kësaj fëmije.

Artikulli paraprakSUPER KOMBINIMI QË BËN MREKULLI, MJALTË DHE KANELLË
Artikulli tjetërMBYLLET NDESHJA VLLAZNIA-KASTRIOTI, SHKODRANËT HUMBASIN NË SHTËPI