Sot ndryshon përsëri ora policore! Duke filluar nga sot iu rikthehemi rregullave të vjetra dhe ora policore do të fillojë në 22:00, siç ka qenë para datës 24 dhjetor dhe jo më në 20:30.

Të gjithë ata që shkelin orën policore, gjobiten sipas aktit Normativ që është në fuqi. Nisur nga ky kufizim i lëvizjes së qytetarëve, edhe baret dhe restorantet, të konsideruara nga Komiteti Teknik i Ekspertëve si një vatër e rrezikshme e përhapjes së infeksionit, do të hapen në orën 06:00-22:00.

Ndërkaq kujtojmë se një tjetër vendim ishte dhe fillimi shkollës më 11 janar pas festave të fundvitit. Ministrja Ogerta Manastirliu bëri me dije sa i përket çerdheve dhe kopshteve nuk ka një parashikim për kufizimin e datave të hapjes dhe do jetë si vitet e tjera.

Ndërkaq kujtojmë se 4 janari ka shënuar një ulje të ndjeshme të rasteve ditore me COVID-19, edhe pse ka pasur një ulje edhe sa i përket numrit të testimeve. Kështu, si rezultat i 1281 tamponëve të kryer, kanë rezultuar pozitiv me koronavirus 185 qytetarë e ndërsa fatkeqësisht betejën me këtë virus e kanë humbur 6 persona.