Spanja ka marrë më 1 korrik Presidencën e Bashkimit Evropian, të cilën do ta mbajë deri në dhjetor të këtij viti.

Një ditë më parë, ambasadori i Spanjës në Beograd, Raul Bartolome Molina, theksoi se qëndrimi i vendit të tij është i qartë: Spanja nuk e njeh pavarësinë e Kosovës, ndërsa mbështet tentimet e BE-së për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë.

“Ky qëndrim nuk ka ndërruar, as nuk do të ndërrojë, dhe të gjithë aleatët tanë e dinë këtë shumë mirë”, tha Bartolome më 30 qershor.

Artikulli paraprakTË PAKTËN 13 TË VDEKUR NGA VALA EKSTREME E TË NXEHTIT NË SHBA
Artikulli tjetër“KOSOVA KA NË TRYEZË OFERTËN MË TË MIRË”, RAMA: TË DETYROHET SERBIA TA PRANOJË