Spektakël fishekzjarresh ka patur në të gjithë botën për të pritur Vitin e Ri 2016.

Edhe pse në shumë vende pati masa të shtuara sigurie për shkak të paralajmërimeve për sulme të mundshme terroriste,  festa me miliona njerëz që dolën në rrugë dhe sheshe vijoi deri në orët e para të mëngjesit.  Festimet më të veçanta pa dyshim ishin në Nju Jork, Londër dhe në plazhin e Kopakabanës në Brazil.

Artikulli paraprakPRISHËN QETËSINË PUBLIKE PËR VITIN E RI, 2 NË PRANGA
Artikulli tjetërLAMTUMIRË VITI PLAK, GËZUAR VITIN E RI 2016-të