PËR DY ORË ME RADHË, TELESHIKUESIT IU BASHKUAN FESTËS SË KARNAVALEVE NË SHKODËR. Tradita me shume se nje shekullore, perseritet cdo vit ne Shkoder.

Edhe kesaj here nuk mungoi festa e karnavaleve, nje feste tradicionale e lidhur ngushte me qytetin e Shkodres. Qe ne oret e para te mengjesit, gjithcka ishte organizuar ne ate forme ku te gjithe te mblidheshin ne sheshin prane pedonales Kole Idromeno prane Hotel Coloseo, per te perforuar per ore te tera te veshur me mascot dhe maska, te personazheve nga me te ndryshmet. Kete vit Karnavalet e Shkodres jane fokusuar ne veshtiresite sociale ekonomike qe po kalon vendi yne . Ky eshte nje vit I veshtire per te gjithe Shqiperine , e cila po vuan nga permbytjet natyrore. Dielli eshte ne fokus pasi Shqiperia eshte nje vend I bekuar sepse gjate nje viti ka 262 dite me diell, energji kjo e cila eshte e rralle dhe duhet vleresuar dhe konvertuar ne te mire te njerezimit. Simbolika qe eshte perdorur ne kete teme eshte nje metafore per te paralelizuar me aktualitetin social, ekonomik, kulturor te vendit, I cili po kalon momente te veshtira.

[iframe width=”300″ height=”510″ src=”https://www.youtube.com/embed/Ei2P4mJf8xI” frameborder=”0″ allowfullscreen ]
Artikulli paraprakBUXHETI I BASHKISË I NGURTË PËR 2015-ën
Artikulli tjetërSHKODRA NIS “KARNAVALET N’DIELL”