Trupat e dy personave të mbytur në det janë nxjerrë gjatë 24 orëve të fundit në Britaninë e Madhe, pasi vendi është goditur nga Stuhia Dennis.

Varkat e shpëtimit dhe helikopteri i rojes bregdetare kishin qenë duke pastruar detin pranë Margate Harbour kur është raportuar për gjetje tha HM Coastguard.

Një zëdhënës i rojes bregdetare tha: “Rreth orës 1 pasdite, pas shumë orësh kërkimesh, një trup ishte gjetur për fat të keq i mbytur në ujë nga varka e shpëtimit e Margaret RNLI dhe ishte sjellë në breg.”

Një kërkim emergjent u nis pasi drejtuesi i një kamioni-cisternë LPG B Gas Margrethe u raportua nga anëtarët e tij të ekuipazhit i humbur.

Policia po përpiqet të zbulojë identitetin e personit në mënyrë që të mund të informojë të afërmit e tij. Ndërkaq, rasti i dytë ka ndodhur rreth orës 12:15 të kësaj të shtune, ku një personë është raportuar të jetë tërhequr nga deti në Herne Bay.

Ekipe të kërkimit zhvilluan një operacion për shpëtimin e tij, mirëpo një gjë e tillë nuk qe e mundur.