Një kamikaz në Nigeri ka hedhur në erë veten si dhe ka vrarë 10 persona gjatë një shpërthimi mëngjesin e sotëm në Nigeri. Shpërthimi ndodhi teksa besimtarët po bënin lutjen e mëngjesit në një xhami në shtetin e Bornos sipas mediave të huaja.

Qeveria e Bornos shtoi tej mase sigurinë përreth kryeqytetit të saj Maiduguri pas krijimit të një grupi ekstremist të të quajtur “Boko Haram” 8 vite më parë po në këtë qytet. Që nga krijimi ky grup terrorist ka kryer shume veprime të dhunshme si dhe ka marrë jetën e mijërave njerëzve. Përpos këtyre ngjarjeve

Presidenti nigerian Muhammadu Buhari në urimin e vitit të ri u shpreh se “Boka Haram” ishte mposhtur, por mesa duket ato vazhdojnë veprimet e tyre të dhunshme në Maidiguri apo zonat përreth.