Presidenti Amerikan Barack Obama ka reaguar mbi sulmin me armë zjarri në një qendër tregtare në Mynih ku raportohen tre viktima dhe dhjetra të plagosur.

Ai ka shprehur mbështetjen e tij për Gjermaninë. “Ne nuk e dimë ende ekzaktësisht çfarë po ndodh atje, por zemrat tona janë me ata që mund të jenë lënduar. Ne do të garantojmë gjithë mbështetjen për të cilën ata mund të kenë nevojë”-thotë Obama.