Policia e Fierit bën të ditur se mjeti i cili u gjet i djegur është përdorur më herët në një incident me armë zjarri në lagjen “8 shkurti” të qytetit.

Mësohet se nga mjeti tip Renault Megan është qëlluar me armë zjarri në drejtim të lokalit të A.B. Nga të shtënat nuk ka persona të lënduar por vetëm dëme materiale ku janë thyer xhamat e lokalit.

Makina është larguar në drejtim të Semanit dhe rreth orës 11:50 është gjetur e djegur në lagjen “15 Tetori” të Fierit.

Në brendësi të makinës është gjetur një armë kallashnikov dhe një karikator, që mendohet të jetë përdorur në ngjarjen e mësipërme.

Forcat policore po krehin zonën me qëllim kapjen e autorëve.

Ndërkohë grupi hetimor po punon intensivisht për identifikimin e autorëve si dhe zbardhjen e plotë të rrethanave të ngjarjes