TË DREJTAT ESHQIPTARËVE TË MALIT TË ZI, 24 VJET NË VENDNUMËRO
Sipas regjistrimit te vitit 2011 ne Malin e Zi, numri I shqiptareve ne Tuz eshte 2383, nga 4748 banore, ndersa krejt Komuna Urbane, e cila perfshin krejt Malesine, ka mbi 12 mije banore.

Shqiptaret e Malit te Zi ne pergjithesi, e sidomos ata ne Tuz jane ankuar prej dekadash per gjendjen, qe sipas tyre I ka lene qellimisht qeveria e Malit te Zi.
Ekonomisti Luigj Junçaj thote se gjendja e rende e shqiptareve verehet sidomos ne ekonomi:
LIUGJ JUNÇAJ
EKONOMIST
I ketij mendimi eshte edhe nje nga figurat me te shquara te shqiptarev  e te Malit te Zi, piktori Gjelosh Gjokaj.
GJELOSH GJOKAJ
PIKTOR, “NDERI I KOMBIT”
Por per Dekanin e Fakultuteti te Shkencave Politike te Universitetit te Prishtines, Martin Berishaj, per te drejtat themelore te shqiptareve, jane fajtore vete politikanet shqiptare:
MARTIN BERISHAJ
DEKAN, FAKULTUTETI I SHKENCAVE POLITIKE, UNIVERSITETI I PRISHTINËS
Edhe gazetari dhe shkrimtari Haxhi Shabani eshte mbeshtetes I tezes se politikanet shqiptare jane ndare me njeri-tjetrin per shkak te interesave te vogla.
HAXHI SHABANI
GAZETAR, SHKRIMTAR
Me kritikat e Berishajt dhe te Shabanit, te cilet nuk jane perfshire ne asnje subjekt politik, nuk eshte dakord lideri I Iniciatives Qytetare te Tuzit, Vasel Sinishtaj:
VASEL SINISHTAJ
INICIATIVA QYTETARE, TUZ
Sinishtaj, I cili ne vjeshte do te zere vendin e Genc Nimanbegut ne Parlamentin e Malit te Zi, thote se Iniciativa qe ai drejton ka me se shumti mbeshtetes ne Malesi, edhe pse statusi I Komunes se Tuzit, per te cilen ai e themeloi inisiativen qytetare ne vitin 2005, vazhdon te mos jete realizuar.
Ndersa kryetari i Ulqinit, Fatmir Gjeka premton se do ta bashkoje faktorin politik shqiptar ne Malin e Zi.
FATMIR GJEKA
KRYETAR I KOMUNËS SË ULQINIT
Por profesori I shkencave politike ne Universitetin e Lubjanes, Maritn Berisha, veren se problemi I vertete per politiken shqiptare ne Mal te Zi, eshte se asnje politikan nuk jep llogari perpara elektoratit :
MARTIN BERISHAJ
DEKAN, FAKULTUTETI I SHKENCAVE POLITIKE, UNIVERSITETI I PRISHTINËS

 

 

 

[iframe width=”300″ height=300″ src=”//www.youtube.com/embed/h-_pCSJEB3g?feature=player_detailpage” frameborder=”0″ allowfullscreen ]
Artikulli paraprakSEZONI TURISTIK DHE KANABIS, TAHIRI NË SHKODËR
Artikulli tjetërSIGURIA NË KASTRAT, KRYETARI: ALARMANTE!