Presidenti amerikan Joe Biden, ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme për katastrofë në Hawaii dhe ka zhbllokuar ndihmën federale për ishujt e shkatërruar nga zjarret.

Si pasojë e zjarreve janë raportuar 36 viktima. Gjithashtu për shkak të përkeqësimit të situatës mbi 10 mijë persona janë evakuuar dhe qindra shtëpi e dyqane janë shkatërruar.

Ndërkohë Ishulli më i prekur raportohet se është Maui. Autoritetet, ekipet zjarrfikëse janë duke punuar për të shpëtuar qytetarë që kanë mbetur të bllokuar.

Artikulli paraprakA NA KA DËMTUAR PSIKOLOGJIKISHT FACEBOOK? JA Ç’ZBULOI NJË STUDIM
Artikulli tjetërSHKENCËTARËT PO LUFTOJNË PËR TË SHPËTUAR ‘ZEMRËN BLU’ TË EVROPËS