Gjatë ditës së sotme, do të jenë temperaturat e nxehta me mot të kthjellët në pothuajse të gjithë territorin. Gjatë mesditës dhe pasdites parashikohet që vranësirat të shfaqen në zonat malore dhe pjesërisht në zonën e ulët.

Temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes dhe konstante në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 18°C deri në 40°C.

Era do të fryjë mesatarisht me shpejtësi 38 km/h nga drejtimi Verior – Veriperëndimor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim 3 ballë.