Sipas MeteoAlb: Deri në mesditë moti mbetet me kthjellime në të gjithë shqipërinë. Por pasditja sjellë vranësira kalimtare fillimisht në zonat malore dhe më pas vranësirat shfaqen dhe në pjesën tjetër të vendit.

Temperaturat e ajrit ulen në vlerat minimale dhe maksimale duke u luhatur nga 2°C mëngjesi në zonat malore deri në 20°C mesdita në zonat jugperëndimore.

Era do fryjë e lehtë me shpejtësi 23 km/h nga drejtimi Jugor duke krijuar në det dallgëzim i ulët.

Rajoni dhe Europa: Mot i kthjellët por i freskët mbizotëron kontinentin europian në pjesën më të madhe të tij. Ndersa vranësira të dendura dhe shira të rrembyeshëm do kenë Ishujt Britanikë. Po ashtu me reshje dëbore vijojnë Vendet Skandinave.