Dita nis me kthjellime por duke ju afruar orëve të mesditës vranësirat shtohen në zonat verilindore-Juglindore duke sjellë rrebeshe shiu. Vetëm orët e mbrëmjes përmirësojnë motin në të gjithë Shqipërinë.

Sipas MeteoAlb temperaturat e ajrit mbeten të pandryshuara në mëngjes por rriten në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 17°C deri në 38°C.

Era do fryjë mesatare dhe e fortë me shpejtësi 50 km/h nga drejtimi Veriperëndimor ndërsa në brigjet detare krijohet dallgëzim 5 balle.