Papa Françesku ka paralajmëruar një vizitë në Kosovë. Ka qenë vetë Papa Frençeku që e ndarë këtë lajm në një intervistë për revistën spanjolle Vida Nueva.

“Jemi duke punuar për vizitë në Kosovë, por asgjë nuk është vendosur”, tha Papa Françesku.

Ai po ashtu ka paralajmëruar vizita në Argjentinë, si dhe Uruguaj.

Në këtë intervistë, Papa Françesku zbuloi se ai po konsideron emërimin e një “përfaqësuesi të përhershëm” për të “shërbyer si urë” midis Rusisë dhe Ukrainës, në të njëjtën kohë që ai njoftoi se i dërguari i tij special për të ndërmjetësuar luftën do të udhëtojë në Pekin, duke pasur parasysh se tashmë ka vizituar Kievin, Moskën dhe Uashingtonin.

Pas udhëtimit që po bën aktualisht në Lisbonë, në kuadër të Ditës Botërore të Rinisë, Papa do të udhëtojë në Mongoli midis 31 gushtit dhe 4 shtatorit dhe do të marrë pjesë në Marsejë, Francë, në Takimet mesdhetare, më 22 dhe 23 shtator.

Artikulli paraprakTHYHET REKORDI I NXEHTËSISË SË OQEANIT, SHKENCËTARËT: NDODHI MË SHPEJT NGA SA ISHTE PARASHIKUAR
Artikulli tjetërISH-MINISTRJA E FINANCAVE, ANILA DENAJ MERRET NË PYETJE NË SPAK