Një tërmet ka goditur pasdite e sotme zonën detare pranë Astypalea në Greqi.

Sipas Institutit Gjeodinamik të Observatorit Kombëtar të Athinës, lëkundja u regjistrua në orën 15:35.

Mësohet se tërmeti ishte me magnitudë 3.3 të shkallës Rihter dhe epiqendra e tij ishte 59 km në jug të Astypalea në zonën detare.