USHTRIA IZRAELITE KA DEKLARUAR SE DO RIFILLOJE SULMIN .

Ushtria izraelite ka rinisur sulmet e saj ajrore ,tokesore dhe detare mbi Rripin e Gazes pasi militantet e Hamasit  nuk kane respektuar armepushimin duke vazhduar te leshojne raketa.
Izraeli e kishte pranuar kërkesën e OKB-se për një armëpushim 24-orësh, por kishte paralajmëruar se nese ky armepushim nuk do te respektohej nga Hamasi, do të kundërpërgjigjej.
Ditën e shtune banorët e Gazës e shfrytëzuan armëpushimin për tu furnizuar me ushqime dhe mjekime si dhe për të tërhequr trupat pajete qe ndodheshin nen germadha.
Deri me tani burimet mjeksore raportojne  rreth  1 mije palestineze te vdekur ku shumica e tyre janë civilë, mes tyre edhe fëmijë ndersa nga radhet e  izraelitëve ka patur 37 ushtarë të vrarë dhe dy civilë.

Artikulli paraprakVLLAZNIA, MBYLLET SELEKSIONIMI I PARË
Artikulli tjetërFESTA E BAJRAMIT NË RRETHIN E PUKËS