Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta i është bashkuar protestës së shoqërisë civile përpara Ministrisë së Brendshme për tragjedinë e ndodhur në plazhin e Potamit, ku humbi jetën Jonada Avdia, pasi u përplas nga gomonia që drejtonte komisari Arjan Tase.

“Vetëm pak kohë më parë dy qytetarë u plagosën në Jalë, në rrethana të ngjashme dhe shumë aksidente të tjera. Asnjë masë nuk është marrë për të zbatuar ligjin, jo vetëm kaq por edhe cinizmi që thotë mos na e prisni imazhin e vendit me turizmin më të mirë në rajon. Zgjidhja është protesta, dorëheqja e gjithë ministrave përgjegjës dhe kryetarit të Bashkisë ku ka ndodhur ngjarja ose shkarkimi i tyre”, tha Meta.

Ai kërkoi që “qytetarët të shumëfishojnë vrullin dhe intensitetin e protestës”.

“Të vrasin frikën dhe të triumfojë liria. Familjet shqiptare janë në gjendjen më të rëndë nga ana ekonomike, nga problemet sociale, sa shumë të rinj të prekur nga fenomeni i drogës. Të rrisim përgjegjësinë dhe të mblidhemi të gjithë, që kjo situatë papërgjegjshmërie të marrë fund dhe të mbrojmë fëmijët e shqiptareve dhe atdheun nga një klikë e papërgjegjshme”, tha ish-Presidenti Meta.

Artikulli paraprakBERISHA NGA PROTESTA: KËRKESA E QYTETARËVE PËR DORËHEQJEN E NJË MINISTRI ËSHTË TËRËSISHT POLITIKE, KA PËRGJEGJËSI LIGJORE DHE MORALE, POR…
Artikulli tjetërMBYLLET PROTESTA PËR VRASJEN E 7-VJEÇARES NË HIMARË, QYTETARËT: KTHEHEMI TË HËNËN!