Arsid Muça, një 16 vjeçar nga Shkodra humbi jetën nga flakët e zjarrit që përfshinë një ndërtesë në kufirin mes Belgjikës e Luksemburgut. Afro dy muaj më parë, një i njohur e tërhoqi të riun për të punuar atje si emigrant duke qenë se familja Muça përballej me probleme ekonomike por u kthye në një tragjedi. Në rrethana ende të paqarta, raportojnë mediat e Luksemburgut, një godinë në qytetin e Bastogne u shkrumbua nga një zjarr që u përhap me shpejtësi. 16 vjeçari ndodhej në gjumë dhe nuk ka arritur që të dalë duke u djegur brenda. Daja i tij, Fatmir Delaj rrëfen se viktima u detyrua të emigrojë në atë moshë të re duke mos vijuar shkollën e mesme për të ndihmuar familjen.

Komshinjtë në fshatin Shtoj i Ri në Shkodër janë po aq të pikëlluar për këtë ngjarje të 16 vjeçarit që u dogj brenda ndërtesës. Ata thonë se Arsidi ka punuar që 13 vjeç për t’iu bërë krah familjes derisa emigroi si një dritë jeshile e cila u kthye në një tragjedi.

Ngjarja e rëndë ndodhi në orët e para të mëngjesit të 18 janarit në ndërtesën e quajtur Titanic në Bastogne të Luksemburgut. Zjarrëfikëset mbërritën në vendngjarje duke shuar flakët por Arsid Muça nga Shkodra nuk arriti të shpëtojë duke humbur jetën. Autoritetet e Luksemburgut vijojnë hetimet për ngjarjen dhe më pas do nisin procedurat për të sjellë trupin e viktimës në Shqipëri. Familja Muça nuk ka mundësi ekonomike për të mbuluar shpenzimet ndërsa pritet të shihet nëse dikush do t’i vijë në ndihmë.

Artikulli paraprakOSMANI: VLLAZNIA NDAJ ERZENIT PËR TRE PIKËT
Artikulli tjetërPLAGOSET ME THIKË NË 19-VJEÇAR NË FUSHË ARRËZ, TRANSPORTOHET ME URGJENCË NË SPITAL