Vdekja e aktorit Matthew Perry ishte një aksident i shkaktuar nga “efektet akute të ketaminës”, kanë konfirmuar zyrtarët mjekësorë në Los Anxhelos. Ylli u gjet i pavetëdijshëm në pishinën e shtëpisë së tij në LA në tetor, por një ekzaminim pas vdekjes nuk ishte përfundimtar në atë kohë. Mbytja u rendit si një faktor kontribues në vdekjen e tij. Ai ishte i njohur më së shumti për interpretimin e Chandler Bing-ut të mençur në serialin Friends. Finalja e serialit u shikua nga 52.5 milionë në SHBA, duke e bërë atë episodin më të ndjekur televiziv të viteve 2000.

Në kulmin e famës së tij, Perry po luftonte me varësinë ndaj ilaçeve kundër dhimbjeve dhe alkoolit, dhe ndoqi klinikat e rehabilitimit në shumë raste. Në vitin 2016, ai i tha BBC Radio 2 se nuk i kujtohej tre vjet filmime gjatë filmit Friends, për shkak të pijeve dhe drogës. Pas përpjekjeve për trajtim, ai shkroi në kujtimet e tij se ishte kryesisht i matur që nga viti 2001 – “me përjashtim të rreth 60 ose 70 fatkeqësive”.

Shkaqe të tjera kontribuuese të vdekjes së 54-vjeçarit u dhanë si sëmundja e arterieve koronare dhe efektet e buprenorfinës, e cila përdoret për të trajtuar çrregullimin e përdorimit të opioideve, tha në një deklaratë ekzaminuesi mjekësor i Qarkut Los Angelos. “Në nivelet e larta të ketaminës që gjenden në mostrat e tij të gjakut pas vdekjes, efektet kryesore vdekjeprurëse do të ishin si nga stimulimi i tepërt kardiovaskular ashtu edhe nga depresioni i frymëmarrjes,” shkroi zëvendës eksperti i lartë mjekësor Raffi Djabourian, sipas Press Association.

“Mbytja kontribuon për shkak të mundësisë së zhytjes në pishinë pasi ai ra në pavetëdije; sëmundja e arterieve koronare kontribuon për shkak të përkeqësimit të efekteve të miokardit të shkaktuara nga ketamina në zemër.”. Ai u gjet i pavetëdijshëm në shtëpinë e tij më 28 tetor dhe mjekët e konfirmuan vdekjen e tij kur u thirrën në vendngjarje. Një ditë më vonë, zyra e ekspertit mjekësor përditësoi dosjen e saj për të thënë se çështja e tij ishte shtyrë, dhe nevojiteshin më shumë detaje.

Artikulli paraprak“THE GUARDIAN”: SHQIPËRIA MES TETE VENDEVE MË TË BUKURA NATYRORE TË ZBULUARA NË 2023
Artikulli tjetërVRAU ARBEN LLESHIN NË BURG, DËSHMIA E SOKOL MJACAJ: NUK MË PRANOI NË SEKTOR, ARMËN E FUTA PARA 20 DITËSH