Ditët e para të vitit 2016 kanë nisur në të gjtihë vendin me ulje temperaturash dhe reshje shiu në të gjtihë vendin, ndërkohë që në znat e thalla malore kanë nisur reshjet e para të dëborës për këtë vit.

Qyteti I Shkodres sot është gdhirë nën reshje shiu të cilat zëvëndësuar rrezet e diellit ë cilat ishin të pranishmë edhe në fund të vitit, ndonëse gjatë orëve të natës temperaturat ranë disa gradë nën zero. Sipas informacioneve të shërbimit meteorologjik, gjatë gjithë javës vendi ynë do të shoqërohet nga shi dhe temperatura të ulëta, ndërkohë që në zonat veriore e veri-lindore temperaturat janë ulur akoma më shumë duke i lënë vendin kështu dëborës dhe acarit, kushte karakteristike të stinës së dimrit. Dëbora ka zbardhur disa zona të thella.Shërbimi meteorologjik bën të ditur se temperaturat gjatë ditëve në vijim do të jenë të ulëta dhe sasia e reshjeve të shiut e dëborës që do bien do të jenë të konsiderueshme.