Vendi kushtëzohet nga mot i kthjellët gjatë paradites, por mesdita sjellë kalim të vranësirave në zonat Veriore dhe Lindore.

Ndërsa nata largon vranësirat duke bërë që kthjellimet të jenë dominante në të gjithë territorin.

Temperaturat e ajrit ulen në mëngjes dhe mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 2°C deri në 21°C.

Era do fryjë mesatare me shpejtësi 40 km/h nga drejtimi Verior-Verilindor duke krijuar në det dallgëzim 3-4 ballë, sipas MeteoAlb.