Uragani Ian la një shteg shkatërrimi në Floridën jugperëndimore, duke bllokuar njerëz në shtëpitë e përmbytura, dëmtuar çatinë e një njësie të kujdesit intensiv të spitalit dhe duke ndërprerë energjinë të 2 milionë njerëz përpara se të synonte brigjet e Atlantikut.

Një nga uraganet më të fortë që ka goditur ndonjëherë Shtetet e Bashkuara kaloi gadishullin e Floridës gjatë natës të së mërkurës, duke kërcënuar përmbytje katastrofike në brendësi të vendit, paralajmëroi Qendra Kombëtare e Uraganeve.

Zyrtarët e zbatimit të ligjit në Fort Myers aty pranë morën telefonata nga njerëz të bllokuar në shtëpitë e përmbytura ose nga të afërm të shqetësuar. Lutjet u postuan gjithashtu në faqet e mediave sociale, disa me video që tregonin ujin e mbuluar me mbeturina që zvarritet drejt strehës së shtëpive.

Uragani Ian i ktheu rrugët në lumenj dhe rrëzoi pemët ndërsa u përplas në jugperëndim të Floridës të mërkurën me erëra 150 mph (241 km/h), duke shtyrë një mur me stuhi. Fuqia e Ian-it në ulje ishte e kategorisë 4 dhe e lidhi atë me uraganin e pestë më të fortë, kur matet me shpejtësinë e erës, që ka goditur ndonjëherë SHBA-në. Ian ra në fuqi deri të mërkurën vonë në Kategorinë 1 me erëra 90 mph (144 kph) ndërsa lëvizte në tokë. Megjithatë, stuhitë e larta deri në 2 metra priten në anën e kundërt të shtetit, në Florida verilindore, të enjten. Dhe erërat me forcë uragani priten në të gjithë Floridan qendrore deri të enjten herët me përmbytje të përhapura, katastrofike.

Roja Bregdetare e SHBA-së nisi një mision kërkimi dhe shpëtimi për 23 persona dhe arriti të gjejë tre të mbijetuar rreth dy milje (tre kilometra) në jug të Florida Keys, thanë zyrtarët. Katër kubanë të tjerë notuan në Stock Island, në lindje të Key West, tha Patrulla Kufitare e SHBA. Ekuipazhet ajrore vazhduan të kërkojnë për ndoshta 20 emigrantë të mbetur.

Stuhia më parë përfshiu Kubën, duke vrarë dy persona dhe duke rrëzuar rrjetin elektrik të vendit.

Më shumë se 2 milionë shtëpi dhe biznese në Florida kanë mbetur pa energji elektrike, sipas faqes PowerOutage.us. Pothuajse çdo shtëpi dhe biznes në tre qarqe ishte pa energji elektrike.