Hamasi shprehu “ngushëllime të sinqerta dhe solidaritet të thellë” për liderin suprem të Iranit Sayyed Ali Khamenei, pas vdekjes së presidentit Ebrahim Raisi, ministrit të Jashtëm Husein Amir Amirabdollahian dhe personave të tjerë që ishin në bordin e helikopterit që u rrëzua. Të gjithë liderët, pohoi lëvizja e Hamas në Telegram.

“Ne kemi besim se Republika Islamike e Iranit do të jetë në gjendje, me dëshirën e Zotit, të kapërcejë pasojat e kësaj humbjeje të madhe. Populli mik iranian ka institucione të lashta të afta për të përballuar këtë provë të ashpër”.

Artikulli paraprakMOT ME DIELL DHE KTHJELLIME, TEMPERATURA DERI NË 33 GRADË CELSIUS KËTË JAVË
Artikulli tjetërRAMA: SPAK KA MBËSHTETJEN MAKSIMALE TË QEVERISË, ASKUSH TË MOS JETË MBI LIGJIN