Një tjetër lëvizje që tërhoqi vëmëndjen e të gjithë opinonit sportiv ishte ajo e Arturo Vidalit drejt Bajernit të Mynihut. Një dashurie e rikthyer pas disa vitesh, pasi përpara se kileni ti bashkohej Juventusit ishin pikërisht bavarezët që synonin shërbimet e tij dhe tashmë më në fund arritën ta bënin për vete mesfushorin. Klubi bardhezi i dorëzuar pranoi ofertën prej 40 milion eurosh duke hequr dorë nga një prej protagonistëve kryesor në ringritjen e skuadrës torineze drejt majave të futbollit Italian dhe atij europian. Arturo Vidal

CHELSEA, RADOMEL FALCAO KËRKON LAVDINË E DIKURSHME Chelsea nuk është përfshirë plotësisht në merkato megjithatë një lëvizje të rëndësishme e ka kryer. Radamel Falcao ndoshta nuk është me ai futbollist që me Porton dhe Atleticon e Madridit mahniste të gjithë të apasionuarit pas sportit, por gjithsesi mbetet një lojtar i nivelit të lartë, pavarësisht sezonit zhgënjyes me fanellën e Manchester United. Blutë e Londrës e kanë sigruar me formulën e huazimit nga Monaco, yllin kolumbian, me të drejtë blerjeje në fund të edicionit të ardhshëm. Radamel Falcao

Artikulli paraprakMERKATO EUROPIANE, JA LËVIZJET MË TË BUJSHME
Artikulli tjetërJUVENTUS SHET, POR EDHE THËRRET MARIO MANDZUKIÇ