HETIMIN NËN KONTROLL PRESIDENCIAL TE VLADIMIR PUTIN. Boris Nemtsov, një kritik i hapur ndaj presidentit Vladimir Putin për krizën në Ukrainë, u qëllua per vdekje ne Kremlin .

Vrasje kjo që nënvizoi rreziqet e marra nga opozita ruse.Nemtsov, 55 vjec , u qëllua katër herë në shpinë nga nje person në një makinë të bardhë që po kalonte prane një ure në qendër të Moskës ai ishte I shoqeruar me një grua, e cila nuk u dëmtua, ngjarja ka ndodhur pak para mesnatës, tëse premtes.Policia rrethoi vendngjarjen per hetime edhe pse Nemtsov disa dite me pare ishte shprehur ne nje interviste televizive se kishte frike nga nje atentat I mundshem qe mund ti ndodhte atij nga presidenti Vladimir Putin.Ndersa qeveria Ruse tha se do te bejne çdo gjë qe duhet për të gjetur vrasësit.Putin dënoi kete xhest “brutal” dhe mori hetimin nën kontroll presidenciale, duke thënë se kjo mund të ketë qenë një vrasje me pagese dhe një “provokim .Reagimet kane qene te shumta ,Mikhail Kasjanov, një udhëheqës i opozitës dhe një ish-kryeministër tha në vendngjarje.”Forcat e caktuara do të përpiqen ta përdorin kete vrasje në avantazhin e tyre. Ata janë duke menduar se si të shpëtoj nga Putin,” tha ai.Ndersa Presidenti amerikan Barak Obama bëri thirrje për një hetim të shpejtë, të paanshme dhe transparente për të siguruar kapjen e atyre që janë përgjegjës qe te dailn para drejtësisë “Nemtsov ishte një avokat i palodhshëm për vendin e tij, duke kërkuar për bashkëqytetarët rusë të drejtat për të cilat të gjithë njerëzit kane nevoj,”