Pas ditëve të tëra me mot të ngrohtë përtej ditëve të zakonshme të dimrit, moti tashmë do të përkeqësohet. Reshjet e dëborës do të përfshijnë pjesën më të madhe të vendit tonë duke nisur nga pasditja e sotme (e diel) në lartësi nga 800 metra mbi nivelin e detit.

“Dita e diel, vijon me kthjellime e vranësira kalimtare në Jug dhe Qendër por vranësira të shpeshta lokalizohen në Veri dhe Lindje. Pjesa e dytë e ditës fuqizon vranësirat duke gjeneruar në mbrëmje dhe gjatë natës, reshje shiu e dëbore”.