Presidenti rus Vladimir Putin ka urdhëruar ushtrinë të tërheqë “pjesën kryesore” të forcave të tyre në Siri, duke thënë se ata kishin realizuar pjesën më të madhe të qëllimeve.

Ai tha gjatë një takimi në Kremlin se tërheqja do të fillojë të martën. Komentet vijnë në mes të bisedimeve të paqes në Gjenevë që kanë për qëllim zgjidhjen e konfliktit sirian. Rusia është një aleat kyç i presidentit sirian Bashar al-Assad dhe Kremlini tha se ai kishte qenë i informuar. Hyrja e saj në luftën civile siriane lejoi ekuilibrin në favor të qeverisë siriane, duke e lejuar atë për të rimarrë territorin nga rebelët. Putin gjithashtu tha gjithashtu se baza ajrore Hmeimim e Rusisë dhe porti i saj në Tartus do të vazhdojnë të operojnë si normalisht. Ai tha se të dyja duhet të mbrohen “nga toka, ajri dhe deti”.