Me shumë vështirësi Vllaznia ka arritur që të fitojë 3-2 ndaj Bylisit në ndeshjen që luhej thuajse për mbijetesën në Superligë. Ndonëse kishin avantazhin e tre golave, kuqeblutë janë vënë nën presion nga kundërshtari duke pësuar dy gola të shpejtë në fund të lojës e madje duke rrezikuar që ndeshja të barazohej nga ballshiotët. Gjithçka nis mirë për Vllaznisë e cila që në minutën e 2-të kalon në avantazh me një gol të realizuar me kokë nga Shtubina. Shkodranët gjejnë qetësinë në minutën e 36-të me një supergol të shënuar nga sulmuesi Çinari pas një refushate të ekzekutuar në mënyrë perfekte. Në pushimin mes dy pjesëve Vllaznia shkon me avantazhin e dy golave.

Në pjesën e dytë shkodranët administrojnë lojën e madje duket sikur mbyllin llogaritë kur pas një aksioni të saktë Çinari shënon në minutën e 82-të golin e tretë për Vllazninë dhe të dytin personal në këtë përballje. Mbrojtje shkodrane gabon në një top që vjen nga mbrojtja e Bylisit. Cicmil dhe portieri Dragojeviç nuk merren vesh me njëri-tjetrin dhe aty përfiton sulmuesi mik Pepa që ngushton në 3-1 rezultatin. Ka edhe 4 minuta lojë të rregullt. Ballshiotët nuk dorëzohen. Një top që vjen nga goditja e këndit në minutën e 89-të e shfrytëzon lojatri i ri Hoxhaj i cili gjen të përgjumur mbrojtjen e Vllaznisë dhe me lehtësi gjuan me kokë duke realizuar golin e dytë dhe risjellë shpresën për barazimin. Në fushë ka tension dhe Hasani për Bylisin merr katonin e dytë të verdhë duke u larguar me karton të kuq menjëherë pas shënimit të golit të dytë. Miqtë provojnë për të gjetur barazimin ndërsa Vllaznia është e çakorduar. Goditja e Pepës në minutën e 90-të mund të kishte rezultuar fatale por ndalet në trupin e Cicmil. Vllaznia shpëton me vështirësi dhe merr fitoren 3-2 përballë ballshiotëve. Kjo është fitorja e tretë brenda fushës e Vllaznisë ndërsa ky vit mbyllet me shpresë sepse shkodranët kanë kaluar Bylisin në renditje duke qenë dy pikë përpara dhe duke pritur se çfarë ndryshimesh mund të sjellë janari.

Artikulli paraprakBASKET FEMRA, VLLAZNIA 5 FITORE RADHAZI, MUND EDHE SKËNDERBEUN
Artikulli tjetërSIÇ PREMTOI GRIMA I JEP LAMTUMIRËN VLLAZNISË SI TRAJNER