Moti – E mërkurë, 10 Mars 2021

Sipas MeteoAlb: Vranësira dhe rrebeshe afat shkurtra shiu dominojnë gjatë mëngjesit në pjesën më të madhe të vendit, ku në zonat veriore-Verilindore do ketë reshje dëbore. Këto kushte atmosferike mbeten deri në orët e vona të pasdites kur moti përmirësohet gradualisht në zonat bregdetare dhe gjatë natës përfshin gjithë shqipërinë.

Temperaturat e ajrit ulen në vlerat e mengjesit dhe mesditës duke luhatur vlerat ditore nga -3 në verilindje deri në 13°C në jugperëndim.

Era do fryjë mesatare me shpejtësi deri 35 km/h nga drejtimi Veriperëndimor duke krijuar në det dallgëzim 3 ballë.

Rajoni dhe Europa

Moti – E mërkurë, 10 Mars 2021

Mot i kthjellët dhe me vranësira të lehta dominon Europën Lindore dhe Perëndimore. Ndersa Rajoni i Ballkanit, Europa Qëndrore dhe ajo Veriore vijojne në ndikimin e motit të vranët me reshje shiu e dëbore.