Zbardhen emrat që kandidojnë për kreun e Gardës së republikës. 6 emra kanë aplikuar deri tani dhe mes tyre edhe një grua. Aplikimet janë mbyllur në 26 qershor. Aktualisht kandidatët janë në proces vlerësimi që pritet të përfundojë brenda 45 ditëve.

Komisioni vlerësimit do të rendisë kandidatët dhe do t’ia paraqesë Ministrit të Brendshëm. Vihet re se ish-drejtori i përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Artan Didi, ka konkurruar për drejtimin e Gardës e Republikës.

Kandidatët

Artan Didi
Dritan Osmani
Krenar Carcani
Klajdi Hajredinaj
Ermal Onuzi
Jona Lamko

Artikulli paraprakHOMAZHET PËR ISMAIL KADARENË, HELENA ME DY VAJZAT ME LOT NË SY
Artikulli tjetërLAMTUMIRA PËR KADARENË/ RAMA: NËN HIJEN E SHENJTORES NËNË TEREZA, ISMAILI SYMBYLLUR NDIHET I MBROJTUR NGA ATA QË S’E DONIN