Ukraina kërkon të mobilizojë mbështetjen për mbrojtjen e saj kundër pushtimit rus me nisma të mëtejshme të politikës së jashtme, tha presidenti Volodymyr Zelensky.

“Ne po vazhdojmë punën tonë me partnerët për të ruajtur unitetin në mbrojtjen e Ukrainës”, tha Zelensky në një videomesazh në qytetin perëndimor të Ukrainës, Lviv.

“Javët e ardhshme do të jenë aktive edhe në politikën tonë të jashtme dhe tashmë kemi filluar planifikimin e aktiviteteve për janarin”, tha ai.

“Ukraina kërkon të bisedojë me Evropën, SHBA-në dhe mbështetësit e tjerë”, tha Zelensky.

“Ne do të bëjmë çmos për t’u siguruar që Ukraina është e fortë dhe se vitin e ardhshëm të gjithë mund të kemi besim të sigurt në mbështetjen e mbrojtjes, mbështetjen makro-financiare dhe mbështetjen politike”, shtoi ai.

Ukraina është mbrojtur kundër sulmit të plotë rus për gati 22 muaj.

Artikulli paraprakRISHI SUNAK PAS TAKIMIT ME RAMËN DHE MELONIN: SË BASHKU NE DO T’I NDALOJMË GOMONET
Artikulli tjetërBALLA TAKIM ME KRYEBASHKIAKUN E BAJRAM CURRIT: 200.000 VIZITORË BRENDA KËTIJ VITI NË KËTË ZONË