“Ukraina do të çlirojë të gjitha qytetet dhe rajonet e pushtuara nga forcat ruse”, kështu është shprehur presidenti ukrainas, Volodymir Zelensky në një fjalim drejtuar vendit të tij.

“Ne do të vijmë në Kherson dhe banorët e zakonshëm të Khersonit do të takojnë ushtrinë në rrugët e qytetit. Do të vijmë në Molitopol dhe do t’u kthejmë të gjithë banorëve mundësinë për të jetuar pa frikë.

Do të vijmë në Mariupol dhe do të çlirojmë qytetin për herë të tretë. Ne do të vijmë në Enerhodar dhe dua t’ua përsëris të gjithëve në qytet që dolën në rrugë kundër ushtrisë ruse, se ne për asnjë moment të vetëm nuk e kemi harruar Enerhodarin”, ka thënë ai.

Ndërsa luftimet ruse nuk kanë të ndaluar, Kremlini thotë se qëllimi kryesor në Ukrainë është të mbrojë rajonet e shkëputura të Donbasit.

Artikulli paraprakULEN ME 38 MLN EURO REMITANCAT PËR TREMUJORIN E PARË! BANKA E SHQIPËRISË: EMIGRANTËT SOLLËN SHUMË PARA CASH
Artikulli tjetërREGJISTROHEN 48 RASTE AKTIVE ME KORONAVIRUS NË KOSOVË