Rusia caktoi 17 marsin 2024, si datën e zgjedhjeve të ardhshme presidenciale, duke i hapur rrugën një fushate në të cilën Vladimir Putin pritet gjerësisht të kërkojë një mandat të pestë.

Dhoma e lartë e parlamentit konfirmoi njëzëri datën e zgjedhjeve në një votim të enjten, me Rusinë të përfshirë në luftën e saj në Ukrainë dhe ekonominë e saj nën sanksione të pashembullta ndërkombëtare mbi pushtimin e shkurtit 2022 që urdhëroi Putin, raportojnë mediat e huaja.

Pas ndryshimit të kushtetutës për t’i lejuar vetes dy mandate të tjera, ai mund të kërkojë edhe gjashtë vite të tjera si president në vitin 2030.

Deri më tani për të kandiduar kundër Putinit nuk është paraqitur asnjë sfidues serioz.

Artikulli paraprak“KUJDESUNI SE KA FUTUR SHASHKA”, DEPUTETËT U NËNSHTROHEN KONTROLLEVE TË RREPTA NË HYRJE TË SALLËS SË SEANCAVE
Artikulli tjetërPAVARËSISHT KAOSIT NË KUVEND, VIJOHET ME VOTIMET E PROJEKTLIGJEVE! GRUPI I BASHËS VOTON KUNDËR, DEPUTETËT E BARDHIT E BERISHËS BOJKOTOJNË